Ciekawostki o Francji

Francja, z populacją około 67 milionów mieszkańców jest drugim pod względem liczby ludności krajem Unii Europejskiej i piątym pod względem liczby ludności w Europie. Stolicą i największym miastem kraju jest Paryż.

Armia francuska jako pierwsza użyła kamuflażu podczas I wojny światowej.

Broń i pojazdy były malowane przez artystów zwanych „camoufleurs”.

Francja była pierwszym krajem na świecie, który zakazał supermarketom wyrzucania niesprzedanej żywności

W 2016 roku zapadła historyczna decyzja; Francja stała się pierwszym krajem na świecie, który zakazał supermarketom i sklepom spożywczym wyrzucania niesprzedanej lub bliskiej upływu terminu ważności żywności. Wszystkie resztki jedzenia muszą być przekazane do banków żywności lub organizacji charytatywnych.

Najwyższa góra w Europie znajduje się w Alpach Francuskich

Mont Blanc, o wysokości 4810 metrów, jest najwyższą górą w UE. Wspinaczka na Mont Blanc nie jest łatwa i może zająć od 10 do 12 godzin. Z drugiej strony, można wybrać się na 20-minutową przejażdżkę najwyżej położoną w Europie kolejką linową na pobliskim „Aiguille du Midi” i podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Mont Blanc.

Paryski Gare du Nord jest najbardziej ruchliwą stacją kolejową w Europie.

Stacja obsługuje około 190 milionów pasażerów każdego roku. Oddana do użytku w 1846 roku, jest również jednym z najstarszych dworców kolejowych na świecie.

Największy wyścig kolarski na świecie, Tour de France, istnieje od ponad 100 lat.

Pierwszy wyścig odbył się 1 lipca 1903 roku. W lipcu każdego roku rowerzyści pokonują około 3200 kilometrów w ciągu 23 dni.

Francuzi zjadają około 30 000 ton ślimaków rocznie.

Najśmieszniejsze jest to, że tylko około 1000 ton tego klasycznego francuskiego przysmaku (zwykle podawanego z czosnkiem, pietruszką i masłem) pochodzi z samego kraju. Jeśli jedliście ślimaki we Francji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pochodzą one z Europy Wschodniej. Istnieje niezliczona ilość stereotypów na temat Francji i Francuzów. Sprawdź, czy są one prawdą.

Francja jest miejscem narodzin niektórych z najbardziej wpływowych pisarzy i myślicieli na świecie

Kartezjusz i Pascal w XVII wieku, Wolter w XVIII, Baudelaire i Flaubert w XIX oraz Sartre i Camus w XX wieku. Do tej pory Francja zdobyła więcej nagród Nobla w dziedzinie literatury niż jakikolwiek inny kraj.

Francja produkuje około miliona ton sera rocznie

We Francji istnieje około 1200 różnych odmian sera. Początki serów kozich sięgają 500 r. n.e., Roquefort – 1070 r., a sery wiejskie, takie jak Emmental, zaczęły pojawiać się w XIII wieku. Francuskie przysłowie mówi o tej dumie z sera: „un fromage par jour de l’année”, czyli „inny ser na każdy dzień roku”.