Co warto zwiedzić w Turcji?

Jeden kraj na dwóch kontynentach

Turcja jest niezwykle pięknym krajem i bardzo wyjątkowym, gdyż położona jest na dwóch kontynentach: w Europie i w Azji. Co więcej, w jej granicach leży jedyne miasto na świecie, które położone jest na dwóch kontynentach – Stambuł. Jest to jednocześnie miasto bardzo wielu kontrastów i miasto bardzo turystyczne, w którym zwiedzić można wiele pięknych miejsc, podobnie zresztą jak na terenie całego kraju. Turcja jest miejscem, które ma bardzo ogromny dobytek historyczny. Na przykład właśnie na terenach dzisiejszej Turcji, niegdyś mieściła się starożytna Troja. Jest to kraj, który zdecydowanie warto odwiedzić chociaż raz w swoim życiu i doświadczyć na własnej skórze jego wyjątkowego klimatu i niepowtarzalnej atmosfery.
Hagia Sophia to chyba najbardziej charakterystyczna turecka budowla. W języku polskim nazywa się ją Kościołem Mądrości Bożej. Jest to meczet, znajdujący się w Stambule, który kiedyś był chrześcijańską świątynią, jednak po wstąpieniu Turków do miasta, został on przekształcony na muzułmański meczet. Dobudowano wtedy bardzo charakterystyczne wieże – minarety.
Pałac Topkapı to kolejna bardzo charakterystyczna dla tureckiego Stambułu budowla. Znajduje się ona w samym centrum miasta i w dawnych czasach była ona rezydencją wielu sułtanów, czyli tureckich władców, przez prawie 400 lat. Dziś zdecydowanie warto zobaczyć ten przepiękny budynek i podziwiać jego architekturę.
Pozostając w Stambule, bardzo ciekawym doświadczeniem jest przepłynięcie przez Bosfor, czyli cieśninę, która łączy część azjatycką miasta z tą europejską częścią, a także jednocześnie łączy Morze Marmara z Morzem Czarnym. Będąc w pobliżu, warto także zwrócić uwagę na wieżę Leandra, czyli latarnię morską, która jest bardzo charakterystycznym punktem, mieszczącym się na małej wysepce w cieśninie Bosfor.

Pamukkale

Pamukkale to wyjątkowa turecka miejscowość, której największą atrakcją są gorące baseny z naturalną, źródlaną wodą. Baseny te powstały na skutek przyrody, gdyż są to tak naprawdę wapienne osady, znajdujące się na górze Cökelez i to właśnie z nich wypływa gorąca woda.
Anıtkabir to muzeum, które zdecydowanie warto odwiedzić, zwiedzając Ankarę, czyli obecną stolicę Turcji. Jest to muzeum upamiętniające pierwszego prezydenta Turcji – Mustafy Kemala Atatürka. Prezydent ten zmienił ustrój w Turcji, przeniósł stolicę kraju ze Stambułu do Ankary i wprowadził bardzo wiele znaczących zmian, całkowicie odmieniając kraj.

Co warto zobaczyć w Bielsku Podlaskim?

1 komentarz

Dodaj komentarz