Co warto zobaczyć w Bielsku Podlaskim?

Bielsk Podlaski może się dla wielu z nas okazać bardzo ciekawym kierunkiem wycieczki, a spacer po jego ulicach wielu osobom dostarczy niezapomnianych wrażeń. Co warto wiedzieć na temat tego miasta? Jakimi atrakcjami może nas tu oczarować Podlasie?

Bielsk Podlaski w pigułce

Bielsk Podlaski jest największym miastem w południowej części Podlasia, a o jego długiej i ciekawej historii wciąż przypomina nam spora kolekcja tutejszych zabytków. Dzieje tego miasta sięgają czasów średniowiecza, a pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z przełomu XII i XIII stulecia. Bielsk dość często przechodził z rąk do rąk, co w znacznym stopniu wpłynęło na wielokulturowy charakter miasta. Wiadomo, że ten ośrodek miejski należał i do Rusi, i do Litwy, przez pewien czas znajdował się też w granicach Mazowsza. W początkach XVI wieku Bielsk stał się częścią litewskiej ziemi bielskiej, która z czasem stała się częścią województwa podlaskiego. W 1564 roku w mieście tym obradował sejm litewski, i choć po unii lubelskiej miasto stało się częścią Korony, aż do połowy XIX wieku było nazywane Bielskiem Litewskim. W połowie XIX wieku miasto zaczęło tracić na znaczeniu, trudnym okresem były dla niego też lata I wojny światowej. Druga wojna światowa przyniosła zagładę żydowskich mieszkańców Bielska oraz zniszczenie około 70% miejskiej zabudowy. Mimo to do dziś w czasie wycieczki po mieście można ujrzeć wiele cennych zabytków, które w bardzo ciekawy sposób przypominają o czasach jego świetności.

Co warto zobaczyć w Bielski Podlaskim?

Kto w trakcie wycieczki po Podlasiu trafi na teren tego miasta, ten na nudę nie będzie mógł narzekać. Zwiedzanie Bielska Podlaskiego może się przecież okazać rewelacyjną przygodą i dla miłośników historii, i dla tych, którzy stawiają na kontakt z cennymi zabytkami. W trakcie spaceru po ulicach tego miasta można ujrzeć wiele zabytkowych domów. Wzniesione z drewna na przełomie XIX i XX wieku, wciąż zachwycają swym wyglądem. Ważnym punktem w programie historycznej wycieczki po Bielski Podlaskim jest Góra Zamkowa, zwana też grodziskiem. To tu do połowy XVI wieku stał królewski zamek, będący ważnym punktem na mapie dawnego Bielska. Późnobarokowy ratusz, drewiana karczma piwna z XIX stulecia oraz XVII-wieczny zespół klasztorny Karmelitów Trzewiczkowych – oto kolejne atrakcje, którym w trakcie zwiedzania Bielska Podlaskiego warto się uważniej przyjrzeć. W mieście tym pięknie prezentuje się też XVIII-wieczny kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja, wzniesiony według projektu Samuela Bogumiła Zuga. Dumą Bielska są jednak drewniane cerkwie, wśród których wyróżnia się Cerkiew Preczystieńska. W jej wnętrzu znajduje się otoczona silnym kultem ikona Bielskiej Madonny, która skutecznie przyciąga do Bielska Podlaskiego zarówno prawosławnych, jak i katolików.

Co warto zwiedzić w Turcji?

Bielsk Podlaski to wiele wspaniałych atrakcji, które z pewnością zasługują na nasza uwagę. W tym mieście nudzić się nie można, a spacer wśród jego zabytków może się dla wielu z nas okazać wyjątkowo ciekawym doświadczeniem.