Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy to jeden z 23 polskich parków, który położony jest w jednym z najbardziej malowniczych obszarów Polski: regionie północno-wschodnim, niespełna 30 km na zachód od Białegostoku. Park ten jest stosunkowo młody, powstał bowiem w lipcu 1996 roku i obejmuje obszar o powierzchni ponad 6800 hektarów.

Atrakcje Narwiańskiego Parku Narodowego

Cechą charakterystyczną rezerwatu jest mozaikowy układ rozlewisk oraz siedlisk lądowych i bagiennych. Ukształtowanie terenu i specyficzny mikroklimat sprawiają, że Narwiański Park Narodowy zamieszkuje wiele cennych gatunków zwierząt, głównie ptaków. To właśnie różnorodność ornitologiczna sprawiła, że symbolem tego parku został błotniak stawowy – duży drapieżnik z rodziny jastrzębiowatych.

Przez Narwiański Park Narodowy przepływa kilkoma krętymi korytami rzeka Narew. Kiedy spojrzeć na ten park z lotu ptaka, można zauważyć specyficzną wodną pajęczynę skrzyżowanych koryt i kanałów, które tworzą wiele wysp i wysepek, zamieszkiwanych przez wiele ptaków wodnych i porośniętych roślinnością, której nie znajdziemy w innych obszarach kraju. Na terenie parku występuje ponad 600 gatunków roślin, co sprawia, że jest on destynacją dla spragnionych wiedzy miłośników botaniki. Specyficzny podmokły teren Narwiańskiego Parku Narodowego nasuwa pytanie, jakie są atrakcje tego wyjątkowego terenu przyrodniczego?

Spływ kajakiem

Narwiański Park Narodowy to teren podmokły, miejscami bagienny. Próżno szukać tu długich pieszych szlaków turystycznych czy ścieżek rowerowych o różnych stopniach trudności. Nie oznacza to jednak, że nie można pobyć dłuższą chwilę wśród niezwykłej roślinności czy cennych gatunków ptaków. Warto wziąć udział w spływie kajakowym wokół Kurowa, który z całą pewnością pozwoli spędzić cały dzień w otoczeniu niezwykłej scenerii Narwiańskiego Parku Narodowego. Jeśli czasu jest zbyt mało, warto skorzystać z możliwości wypożyczenia łódki zwanej pychówką, która dawniej służyła do transportu siana lub do połowu ryb. Łódka ta pozwoli zwiedzić najważniejsze miejsca w Narwiańskim Parku Narodowym w relatywnie krótkim czasie.

Kładka Śliwno-Waniewo

Na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego (z uwagi na bagienny teren) jest sporo kładek, po których można spacerować, podziwiając niezwykłe gatunki roślin oraz słuchać śpiewu ptaków, o których istnieniu nawet nie wiedzieliśmy. Kładka Śliwno-Waniewo to ponad kilometrowy, długi pomost, który przecina rozlewisko Narwi. To świetna atrakcja dla osób lubiących wyzwania. Aby przedostać się do serca Narwiańskiego Parku Narodowego, należy w kilku miejscach dosłownie przeprawić się przez rzekę przy pomocy specjalnych pływających platform. Na trasie Śliwno-Waniewo jest kilka tablic informacyjnych, z których można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat Narwiańskiego Parku Narodowego. Warto więc zatrzymać się przy każdej i zgłębić wiedzę na temat tego cudownego pomnika polskiej przyrody.

Wieża widokowa

W miejscowości Śliwno znajduje się wieża widokowa, która pozwala spojrzeć na całe rozlewisko Narwi z szerszej perspektywy. To drewniana platforma, która jest dostępna niemal dla każdego, a wejście na nią nie wymaga specjalnych umiejętności. Przejście pomostem Śliwno-Waniewo zajmuje około godziny i pozwala na obcowanie z dziką przyrodą w pełnym tego słowa znaczeniu. Druga z wież (prywatna) znajduje się w Kruszewie. Jest dość wysoka i właśnie dzięki kilku poziomom jest jednym z najwyższych punktów widokowych po wschodniej stronie parku, dając turystom możliwości zobaczenia panoramy tej części Narwiańskiego Parku Narodowego.

Zwierzęta w Narwiańskim Parku Narodowym

Narwiański Park Narodowy to prawdziwa gratka dla miłośników ornitologii, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych. Na dzień dzisiejszy park jest ostoją i domem dla 203 gatunków ptaków, z których aż 28 jest zagrożonych wyginięciem. Ptaki zarówno migrują na tym terenie, jak i rozmnażają się. O określonych porach roku na terenie parku można spotkać nawet kilkutysięczne stada łabędzi, dzikich kaczek czy tak rzadko widywanych dziś gęsi.
Podmokły teren to również ostoja ryb płazów, gadów i niektórych ssaków. Spotkamy tutaj ponad 20 gatunków ryb (z których aż 5 jest pod ścisłą ochroną), kilkanaście gatunków płazów ogoniastych i bezogonowych, trzy gatunki gadów (jaszczurka żyworodna, zwinka oraz zaskroniec zwyczajny) i aż 33 gatunki ssaków, wśród których na szczególne zainteresowanie zasługuje łoś.

Wstęp na teren Narwiańskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilet można zakupić przy wspomnianych kładkach lub przez internet.