Oahu – najbardziej zaludniona wyspa na Hawajach
Choć największym miastem Hawajów jest Honolulu, najludniejszą wyspą jest Oahu. Największa populacja jest skupiona w południowo-wschodniej części wyspy. Znajdują się tu również słynne atrakcje turystyczne, takie jak Pearl Harbor, Diamond Head i Waikiki.
Na Oahu znajdują się dwa wulkany, Koʻolau i Waiʻanae, których wysokość przekracza 1225 m n.p.m. Formacje te są oddzielone gigantyczną doliną. Wyspa zajmuje powierzchnię 1545 km2 i jest trzecim co do wielkości archipelagiem Hawajów. Na Oahu mieszka ponad 75% całej populacji Hawajów, czyli ponad milion osób.
Kilka ogólnych faktów o Oahu
Pierwsi osadnicy na wyspie byli wynikiem kilku migracji Polinezyjczyków. Oahu zostało później zaatakowane przez Brytyjczyków pod wodzą Jamesa Cooka w 1778 r., a następnie przez amerykańskich misjonarzy w 1820 r.
Obecnie Oahu jest celem podróży turystycznych, odwiedzanym co roku przez ponad 5 milionów osób. Większość z nich to turyści amerykańscy i japońscy. Oahu ma również ugruntowaną pozycję w przemyśle filmowym jako doskonałe miejsce do kręcenia wielu filmów i seriali telewizyjnych. Na podstawie wyspy powstało nawet kilka gier wideo.
Waikiki znajduje się w południowej, przybrzeżnej części Oahu, w miejscu, w którym zlokalizowanych jest 90% wszystkich hoteli na wyspie. Plaża ta jest jedną z najbardziej cenionych plaż surfingowych na świecie.
W przeszłości znajdowały się tu liczne mokradła, które osuszono, aby zrobić miejsce dla masowej turystyki.
Pearl Harbor znajduje się na zachodzie wyspy i jest częścią zatoki zajmowanej głównie przez amerykańską bazę marynarki wojennej. Stał się punktem zwrotnym w historii, gdy został zaatakowany przez Japończyków w 1941 r. podczas II wojny światowej. Na pamiątkę tego wydarzenia zachowały się szczątki pancerników USS Missouri i USS Arizona, które zostały zniszczone podczas ataku. Oba należały do floty US Navy. Więcej o znanych i mniej znanych wydarzeniach historycznych tej epoki przeczytasz na stronie: www.nieznanahistoria.pl
Różnorodność kulturowa Oahu
Wyspy tworzące archipelag hawajski są piękne, nie wspominając o gościnności ich mieszkańców. Ponadto sama różnorodność kultur, które je zamieszkują, sprawia, że wyspy te są prawdziwym tyglem społecznym.
Ta mieszanka kulturowa jest w dużej mierze wynikiem ciągłych rotacji ludzi pracujących na plantacjach trzciny cukrowej i ananasów. Od połowy XIX wieku pracownicy ci przybywają z całego świata. Ponad 43% ludności zamieszkującej obecnie to terytorium urodziło się poza nim, ale stało się jego stałym miejscem zamieszkania.