Zaruma – miejsce w Ekwadorze pełne kultury i złota
Zaruma znajduje się w południowo-wschodniej części Ekwadoru, jest jednym z najstarszych miast w kraju i ma przyjemny umiarkowany klimat. Znajduje się w prowincji El Oro i ma tradycje związane z górnictwem.
To miasto wyróżnia się przede wszystkim atrakcjami kulturalnymi, takimi jak historia, architektura i przyroda. Dzięki temu zyskało miano „magicznego miasta Ekwadoru”, a także aspirację do wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W przeszłości Zaruma była zamieszkiwana przez różne rdzenne grupy etniczne, między innymi Garrochambas, Paltas, Zarihumas, Chaparras i Yugulenses. Rozwinęli oni różne formy wymiany gospodarczej i kulturalnej.
Osady te pozostawiły po sobie dziedzictwo kulturowe, które dziś można podziwiać w różnych formach: m.in. kompleksy architektoniczne, petroglify, rolnictwo tarasowe, centra ceremonialne, przedmioty i ceramika.
Burzliwa przeszłość Zarumy
Od momentu powstania w 1595 r. Zaruma stanowiła strategiczny cel dla Hiszpanów. Ogromne złoża złota były eksploatowane przez Hiszpanów poprzez zniewolenie Afrykanów i rdzennych Amerykanów. W okresie kolonialnym Zaruma stanowiła dla dworu królewskiego w Quito jedno z najbogatszych zasobów gospodarczych w złoto i srebro. Niesprawiedliwe traktowanie ludzi pracujących w kopalniach, w połączeniu z epidemiami przyniesionymi przez Europejczyków, zdziesiątkowało ludność i górnictwo zaczęło podupadać.
W 1820 r. Zaruma ogłosiła niepodległość i po prawie trzech dekadach zawarła traktaty z Anglikami i Chilijczykami w celu eksploatacji kopalń. Doprowadziło to do ożywienia górnictwa, co przyniosło korzyści także dla hodowli i rolnictwa. Interesuje Cię górnictwo? Polecamy portal zabrzeinfo.pl, dedykowany miastu o bogatej historii górniczej.
Sytuacja ta doprowadziła do imigracji tysięcy pracowników z całego świata, którzy marzyli o lepszej jakości życia. Przybyło też więcej firm zagranicznych, głównie francuskich i angielskich. W sumie doprowadziło to do większego rozwoju miast i wprowadzenia nowych technologii, dzięki którym górnictwo stało się bardziej wydajne. W tym czasie wydobywano nie tylko złoto i srebro, ale także miedź, ołów i cynk.
Poetycka wycieczka do Zarumy
W Zarumie historia jest obecna nawet w najmniejszych zakamarkach, wszystko zachowuje czarującą atmosferę, która przywołuje przeszłość. W tym miejscu możliwe jest intymne spotkanie z naturą i sztuką. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy lubią turystykę zabytkową.
Niewątpliwie w Zarumie jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, na przykład centrum historyczne, które zostało zaaranżowane w wyjątkowy sposób, bez wcześniej ustalonych modeli. Ta spontaniczna geometria zachęca do spaceru wąskimi uliczkami.
Budynki w historycznym centrum operają się na tradycyjnych technikach budowlanych, wraz z bogactwem różnych elementów dekoracyjnych z epoki. Widać tu zrównoważoną symbiozę materiałów, w tym drewna i gliny. Budynki te łączą style neoklasyczne z popularną architekturą regionu. W związku z tym wyróżniają się kunsztownie rzeźbione okna, balkony, skrzydła i okucia, które z kolei współgrają z kolorem, fakturą i światłem tego miejsca.