Co warto zobaczyć w Jerozolimie?

Jerozolima to niezwykłe miasto, na terenie którego czeka wiele cennych zabytków. To miasto wielokulturowe, tworzone przez trzy wielkie religie: chrześcijaństwo, islam i judaizm. To jednocześnie miejsce kuszące ciekawą historią i pięknymi budowlami, które są ważnymi celami niejednej wycieczki.

Co warto wiedzieć na temat tego miasta?

Jerozolima to największe miasto Izraela, będące jego stolicą (nie uznawaną przez ONZ). To również wielokulturowe miasto, o którego długiej i burzliwej historii przypominają nam cenne zabytki. Zachwyca Stare Miasto, podzielone na cztery dzielnice: arabską, żydowską, chrześcijańską i ormiańską. Mając to na uwadze pamiętajmy, aby dobrze przygotować się do wyjazdu za granicę – na stronie www.wczasowa.pl znajdziesz artykuł o przygotowaniu się do wakacji za granicą.

Nie lada gratką są mury starego miasta i znajdujące się w ich obrębie bramy miejskie. Na terenie Dzielnicy Chrześcijańskiej wyróżnia się Bazylika Grobu Bożego. Na uwagę zasługują też takie obiekty, jak luterański Kościół Odkupiciela oraz prawosławny Kościół św. Jana Chrzciciela. Dzielnica Żydowska to liczne synagogi i słynna Ściana Płaczu, z kolei na terenie Dzielnicy Muzułmańskiej wyróżnia się meczet Al-Aksa z drugiej połowy VII wieku, przez pewien czas wykorzystywany jako siedziba zakonu templariuszy. Zachwyca też Kopuła na Skale – bardzo ważne dla wyznawców islamu miejsce, mogące się pochwalić historią sięgająca końca VII wieku. W pobliżu Jerozolimy czeka z kolei Betlejem znane z Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Co jeszcze warto zobaczyć? Wielkie wrażenie w Jerozolimie robi Machane Yehuda, czyli największy bazar w mieście, kusi też Góra Oliwna, z której roztacza się niezapomniany widok na okolicę.

Zwiedzanie Jerozolimy to wspaniała przygoda i jedyna w swoim rodzaju podróż w czasie. Kto chce lepiej poznać dzieje świata, ten poczuje się tu doskonale. To miasto ma wyjątkowy charakter, a czas spędzony na jego terenie nie będzie czasem straconym.