Częstochowa: nie tylko Jasna Góra!

Kojarzona głownie z Jasną Górą i licznymi pielgrzymkami, jest miastem zaskakującym swym bogactwem oraz różnorodnością. Częstochowa, bo o niej mowa, to kuszący cel wycieczki dla każdego, kto chce spędzić czas wśród pięknych budowli oraz skupić się na zwiedzaniu ciekawych wystaw muzealnych. Co warto zobaczyć w tym mieście? Jakie atrakcje zasługują tu na naszą uwagę?

Z kart historii – Częstochowa i jej dzieje

Częstochowa, znana dziś jako największy w Polsce ośrodek pielgrzymkowy, może się pochwalić ciekawą historią. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z lat 20-tych XIII wieku. Z wydanych wówczas dokumentów można się dowiedzieć, że na terenie dzisiejszego miasta istniały obok siebie dwie miejscowości: Częstochowa, znana z położenia przy licznych szlakach handlowych, oraz Częstochówka, leżąca w rejonie dzisiejszej Jasnej Góry.
Wiadomo, że w latach 70-tych XIV wieku Częstochowa otrzymała prawa miejskie, a w XVI wieku była już ośrodkiem miejskim o sporym znaczeniu. Częstochówka z kolei już pod koniec XIV wieku stała się ważnym ośrodkiem życia religijnego, na co istotny wpływ miało sprowadzenie na jej teren Paulinów. Do dziś ich klasztor jest bardzo ważnym punktem na turystycznym planie miasta, warto jednak pamiętać, że wycieczki po Częstochowie mogą zostać poszerzone o wiele innych atrakcji.

Co warto zobaczyć w Częstochowie?

Zwiedzanie Częstochowy nie może się obejść bez wizyty na Jasnej Górze, kuszącej klasztornymi zabudowaniami oraz potężną świątynią, w której na gości czeka i cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, i wiele cennych dzieł sztuki sakralnej. Nie lada gratką dla wielu z nas będzie też spacer po Wałach Jasnogórskich, z których roztacza się wspaniały widok na miasto.
A co warto zobaczyć poza Jasną Górą? Z pewnością nie lada gratką dla każdego z nas będzie spacer po alei Najświętszej Marii Panny, liczącej sobie 1,5 km długości. To właśnie przy niej skupiły się najważniejsze zabytki miasta, ona jest też głównym łącznikiem między dawną Częstochową a Częstochówką. Kto postawi na spacer wzdłuż tej alei, ten będzie mógł zobaczyć m.in. park 3 Maja, mogący się pochwalić historią sięgającą lat 30-tych XIX stulecia, oraz Park Staszica. W pobliżu Jasnej Góry czekają też takie atrakcje, jak obserwatorium astronomiczne oraz Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Przy alei tej dumnie wznosi się również ratusz miejski, dziś służący jako siedziba Muzeum Częstochowskiego. Dawny Odwach, wzniesiony na planie greckiego krzyża kościół św. Jakuba oraz dom Frankego, będący jedną z najpiękniejszych kamienic w Częstochowie – oto kolejne atrakcje, na które w czasie spaceru po głównej ulicy miasta koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Aleja NMP kończy się przy XIV-wiecznym kościele św. Zygmunta. W jego pobliżu rozciąga się Stary Rynek, będący ważnym miejscem dla piechurów. Dlaczego? Bo to właśnie tu zaczyna się Szlak Orlich Gniazd – ciekawa trasa turystyczna, prowadząca z Częstochowy do Krakowa przez malownicze tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Kodeń – niezwykłe miejsce na skraju świata

Co jeszcze warto zobaczyć w Częstochowie?

Miasto to znane jest z Muzeum Produkcji Zapałek i ciekawej cerkwi prawosławnej, nie lada gratką jest też Miejska Galeria Sztuki, mogąca się pochwalić ciekawą kolekcją prac Zdzisława Beksińskiego. Kusi Złota Góra z Parkiem Miniatur Sakralnych, kusi też Raków, znany z pawilony archeologicznego i ciekawej ekspozycji. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że na terenie Częstochowy każdy z nas znajdzie dla siebie moc atrakcji, dzięki którym spędzi tutaj wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób.

1 komentarz

Dodaj komentarz